Monday, December 08, 2008

Koza / Pisuvar Tespiti

Aslında hiçbir şekilde geri dönme fikri yoktu aklımda. İçimden geçmiyordu uzun sürelerce, elim gitmiyordu. Hiçbir şey de yazmadım şu zamana kadar. Uzun zaman oldu. Gerçekten de uzun bir zaman oldu. Birçok şey yaşandı, birçok şey deneyimlendi, öğrenildi. Etrafımdaki insanlar da yavaş yavaş bana blogspot linkleri göndere göndere "aa di mi benim de bir blog um vardı..." düşüncesi girdi kafama. Dedim kendi kendime, yahu yeni bir blog açayım, yeniden yazılar yazmaya başlayayım. Ama niyedir bilinmez, buraya bir borcum varmış gibi hissettim bir süre sonra. Herhalde okuldaki "Geri-Dönüşüm, Yeniden Kullanılabilir Kaynaklar" gibi konular bilinçaltıma tecavüz etmiş olacak, ikinci bir blog açmak yerine eskisine kaldığım yerden devam etmek gibi bir fikri gerçek hayata geçirmek girdi sağ kulağımdan.

Silmiştim şu ana kadar ne yazdıysam. Burdan ayrılış sebebim de zaten yazıları kaptırmaktı bir yerde. Onun bunun spam mailine konu olmasındı yazılarım, birisi altına Ad-Soyad girip sahip çıkmasındı. Yangından mal kaçırır gibi sildim şu ana kadar yazdığım bütün her yazıyı. Kendime sormayı bıraktım artık, "Silmem gerekiyormuş" cevabına sığındım. Millet de yedi. Yemesin miydi? Herneyse, eski yazıları silmiş olsam bile buradan devam etmek istedim. Özlemem gerekti herhalde. En azından elimde nadasa bıraktığım bir blog vardı.

Zaman geçti, yaşanacaklar karşıma çıktı, deneyimler gelişti ve bu sefer yazılara "Tespitler" üzerinden devam etmek gibi bir düşünceyle yola çıktım. Günlük hayatta durmadan aldığım ve verdiğim kararları ve gözlemlediklerimi birer Tespit olarak yazıya dökecektim. Hem de günü gününe gibi ya da ona benzer bir biçimde an an gibi bir sıklıkta. Umarım bir sorun olmaz da bu serilikte devam edebilirim.

Hikayeler yazıyordum, durumuma da bir hikaye yazayım bari (aman üslubunu bozma yoksa kız vermezler) :
Odam Ebeveynist Güçler tarafından basılmış ve türlü kimyasallarla ilaçlanmıştı. Bütün sineklerimi kaybetmiş olarak hüznümden ben de ölü taklidi yaptım. Ben ölü taklidi yaparken sinek leşlerimi temizlediler, odamı istedikleri kusursuzluğa getirdiler. Ve ben ölü taklidi yaptım. Her temizlikte daima unutulan birşey olur ve en olmadık anlarda göze batar ya; örnek olarak "Misafir gelmeden 26 saniye öncesinde farkedilmiş gömme dolabın üstten tavana 5cm'lik boşluğunda kalan tozun göze hitap etmesini" alın; sineklerimin iki tane yumurtası bu kimyasallara maruz kalmış ve ölmeleri gereken yerde bunlara karşı adaptasyon sağlamışlardı. Yumurtalarından çıkmaları zaman aldı. Ve ben de ölü taklidimi ancak onlar burnuma konup beni rahatsız ettiklerinde bozdum.
Sineklerim çıkmış ve beni uyandırmışlardı.

Masallara dönülür, gün olur her türlü yazı biçimi burada görülür; ama geri dönüşümdeki asıl amaç kendi tespitlerimi buraya aktarmak... E madem açılış merasimini yaptın, hadi bari bir tespitini yap.

Erkeklerde, pisuvara ya da alafranga tuvalete işerken vuku bulan bir sorun var: İşenen çişin garip bir biçimde iki zıt yöne ayrılması. Çoğunlukla iki yöne ayrılan çiş, aralarında 90 derecelik bir açıyla pipi sahibini yeteri kadar zor duruma sokar. Bu durumda pisuvardayken pisuvara doğru abanmak, alafrangada kaale almamak ya da yine pisuvardayken "koy dötüne gitsin kime hesap vericem şimdi" düşüncesi biçiminde tavırlar ve hareketlerle kişiyi dardan kurtarabilir.
Peki ya tuvalet senin tuvaletinse??????
Zaten tespit de buradan çıkmış durumda. Titiz bir kişilik, ya da evi başkalarıyla paylaşır bir durumda 90 derecelik birbirine zıt açı yapan çiş kişinin psikolojisini feci şekilde bozmakta, aynı zamanda tuvalet hijyenini de olumsuz yönde etkilemektedir. Erkekte en önce akla gelen çözüm, bir tarafı tercih etmek olur, ancak dışarı doğru işeme sürerken saniyenin 1/8 i hızında pipi bu sefer öteki tarafa doğru çekilir. Bu durum alafranganın .mına kor. İşte tam bu anda kişi ani bir nihilizm etkisi altına girer, evrenin varlığı ve büyüklüğü altında ezilir. Ezilme hissi, halk arasında bilinen terimiyle "Büzmek" durumunu ortaya çıkarır. Büzmek ezikliği kişide akan çişi durdurmak gibi bir kas hareketini vuku buldurur. Fakat akan çişin durması pek mümkün olmadığından çaresizlikle kişi tıpkı dışarıdaki pisuvara abanır gibi alafranganın üstüne abanmaya kalkar. Aha işte bu pozisyonda dengeyi kurmaya kalkan pipi sahibi ya sifon tenekesine tutunmaya kalkarak tehlikeli hareketlere yol açar ya da dengeyi bulucam diye pipiyi bıraktırır.

90 derecelik birbirine zıt açı yapan çiş bitmiş, kendisiyle birlikte pipi sahibini de bitirmiştir. Ortada moralman sıfır bir erkek ve batmış bir tuvalet vardır. Sokakta gördüğü bokunu örtmeye çalışan kediye gülen kişi bir an kendini onun yerinde bulmuştur. Morali zaten sıfır bir kişi daha da rezil olamayacağını bildiğinden kapar bir bez, başlar silmeye. Temizlik takıntılı apartman erkeği ise açığa çıkabilecek çiş kokusunu türlü temizlik ürünleriyle hijyenlemeye de çalışır. İşbu zaman dilimi erkeğe bir çok deneyim, durum ve öğreti kazandırır. Uzun uzadıya "90 derecelik birbirine zıt açı yapan çiş" terimi yerine gelin biz form olarak akla çağrışan objeyi kullanalım: Televizyon Anteni.

No comments: